İmplant Nedir?

İnsan vücuduna yerleştirilen herhangi bir yapay nesneye implant denir. Diş implantları kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik ile kaynaşarak doğal diş kökü görevini üstlenen metal altyapıdır.Genellikle titanyumdan üretilir.

Hangi durumda implant uygulanır?

İmplantların en önemli işleve sahip olduğu alanlar ön ve arka bölgelerdeki diş eksiklikleridir. Buna en çarpıcı örnek ise serbest sonlu olarak ifade edilen diş dizisi şeklidir. Burada ağız içindeki dişler tek taraflı ya da çift taraflı olmak üzere en arkadaki dişlerin kaybedilmesi ve ağız ortamında hiç bulunmaması gibi bir durum söz konusudur. Bu tip olgularda sabit bir protezi en geri bölgede bağlayacak bir protez ayağı olamayacağı için genelde sabit protez yapmak çok zor yada imkansızdır. Dişsiz sonlanan bir çene için ancak klasik metotla takıp çıkarılan hareketli bir protez planlanması yapılıyorken, ilgili bölgeye bir veya birden fazla implant yerleştirilerek kuron veya köprü gibi sabit bir protez sistemiyle hastaya çok daha konforlu bir şekilde kullanabileceği protezler sağlanabilir.
Bunun yanı sıra tam dişsizlik(yani total protez kullanımı gerektiğinde)durumlarında özelliklede damak denilen alveoler kretin aşırı eridiğinde ve dolayısıyla da protez tutuculuğunun olumsuz etkilendiği vakalarda uygun bölgelere konacak implantlar, bu tür protezlerin ağızdaki stabilitesini  (tutuculuğunu) artırarak hastaya son derece büyük bir konfor sağlamaktadır.